Obowiązkowe kontrole stanu technicznego budynków

Decydując się na zakup domu lub mieszkania powinniśmy mieć świadomość obowiązków, jakie powinniśmy spełniać jako posiadacze nieruchomości. Pierwszym z nich jest należyte utrzymanie otoczenia naszego domu. Chodzi tutaj m.in. o koszenie traw oraz karczowanie chwastów, które mogą się rozsiewać i przyciągać szkodniki. Inną sprawą jest odśnieżanie chodnika przed naszą posesją. Należy to do naszych obowiązków, które powinniśmy wykonywać w miarę szybko, gdyż w przypadku uszkodzenia ciała osoby trzeciej na takim nieodśnieżonych chodniku winę za taką sytuację ponosimy my.

Bardzo ważny jest też stan techniczny naszego budynku mieszkalnego. Powinniśmy się liczyć z kontrolami mającymi na celu znalezienie niezgodności ze sztuką budowlaną. Mogą to być np. niedrożne kominy wentylacyjne lub słaby ciąg w kominie spowodowany jego zapchaniem. Szczególnie jeżeli jesteśmy właścicielami kamienicy, w której wynajmujemy mieszkania, tego typu kontrole mogą być bardzo częste i niezwykle drobiazgowe.

Stan techniczny nowo powstałych budynków sprawdzany jest przed specjalny urząd nadzoru budowlanego, którego celem jest wyłapanie wszystkich niezgodności z planem budowy. Mogą to być źle wykonane odwodnienia, przemieszczenie budynku na działce względem planu lub nieodpowiednio zabezpieczone instalacje elektryczne, lub gazowe. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, to na deweloperze budującym daną nieruchomość ciąży obowiązek pozbycia się usterek i doprowadzenia nieruchomości do stanu dopuszczającego do zamieszkania. Zazwyczaj jednak takie usterki są szybko usuwane, gdyż każdemu deweloperowi zależy na jak najszybszej sprzedaży lub wynajęciu lokalu oraz odzyskaniu zainwestowanej w budowę kwoty.

Właściciele domów mogą także samodzielnie zwrócić się do odpowiednich osób o kontrolę np. przewodów kominowych i wentylacyjnych. Można to zrobić np. w zakładzie kominiarskim. Szczególnie w okresie grzewczym ważne jest odpowiednie wentylowanie oraz przepustowość kominów.

Zarobki zarządców...

Od pewnego czasu w naszym kraju możemy zauważyć niewielki jednak stabilny...

Jak znaleźć idealne...

W sytuacji, kiedy podjęliśmy decyzję o zakupie naszego pierwszego i...

Zobacz także

Polecamy

Opole Nieruchomości - Kędzierzyn Koźle Mieszkania | KAMELZarządzanie nieruchomościami Warszawa , Kraków , Wrocław

sklep geodezyjny, sprzęt geodezyjny


administracja nieruchomości kraków - zarzadcakrakow.pl

Partner